جدیدترین  اخبار مشاوره
چگونه درست عذرخواهی کنیم؟  همه ما در روابط ميان فردى و يا زندگى مشتركمان دچار اشتباهاتى شده ايم كه با...
يک شنبه 1396/11/01 ، ساعت 17:4
پنج استراتژی برای حذف عادات بد  عادات آموخته می‌شوند، پس می‌توانید آن‌ها را فراموش کنید. هر...
سه‏ شنبه 1396/09/21 ، ساعت 14:18
چگونه یک رابطه خوب را به یک رابطه ی عالی تبدیل کنیم؟  ✳️ شلی که استادیار روانشناسی در دانشگاه UCLA است درباره روانشناسی مثبت، مح...
سه‏ شنبه 1396/07/18 ، ساعت 15:44
سه نکتهی مهم و حیاتی درباره ی برنامه ریزی ✅⏰📋سه نکته ی مهم و حیاتی برای برنامه ریزی درسی❗️⁉️ شاید تا کنون اقدام به برنامه...
پنج شنبه 1396/07/13 ، ساعت 13:14
چگونه خوب امتحان بدهیم ؟ چگونه خوب امتحان بدهیم؟ يكي از مسائل اساسي در زمينه موفقيت در امتحانات، به ...
شنبه 1396/03/06 ، ساعت 7:43
مقابله با فراموشی (تحلیل منحنی فراموشی)  مقابله با فراموشیهرمان ابینگ هاوس روانشناس آلمانی به عنوان پیشرو مطالعات ت...
سه‏ شنبه 1396/02/19 ، ساعت 13:32
آیا می شود ۹۰٪ چیزهایی که یاد گرفته‌ایم را به خاطر بسپاریم؟ آرزو می‌کنید که می‌توانستید سریع‌تر یاد بگیرید؟ چه در حال فراگرفت...
يک شنبه 1396/02/17 ، ساعت 13:5
شیوه نامه تغییر رشته دانش آموزان پایه دهمشیوه‌نامه «تغییر شاخه و رشته تحصیلی» دانش‌آموزان پایه دهم ابلاغ شد شیوه‌نامه تغییر شاخه و رشته تحصیلی دانش‌آموزان پایه دهم با امضای وزیر آموزش و پرورش، از سوی معاونت آموزش متوسطه این وزارتخانه به ادارات کل استان‌ها ابلاغ شد. شیوه‌نامه تغییر شاخه و رشته تحصیلی دانش‌آموزان پایه دهم با امضای وزیر آموزش و پرورش از سوی معاونت آموزش متوسطه به ادارات کل استان‌ها ابلاغ شد. براساس این شیوه‌نامه، دانش‌آموزان پایه دهم که بر اساس راهنمایی‌های مشاور در پایان پایه دهم متقاضی تغییر شاخه یا رشته باشند، با نظر کتبی مشاور و تأیید اداره آموزش و پرورش منطقه می‌توانند در پایه یازدهم طبق شرایط زیر به شاخه یا رشته دلخواه هدایت شوند. الف) تکمیل نمون برگ (الف) تقاضای تغییر شاخه/ رشته این نمون برگ باید تا دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد یا شهریورماه، توسط دانش‌آموز تکمیل و به تأیید (امضاء و اثر انگشت) ولی وی برسد و جهت اقدام لازم به مدیر واحد آموزشی تحویل شود . ب ) معرفی دانش‌آموزان متقاضی شرکت در امتحان تغییر شاخه/ رشته: پس از تأیید اداره آموزش و پرورش منطقه /ناحیه/ شهرستان، به منظور شرکت دانش‌آموز در امتحان تغییر شاخه/ رشته باید محل برگزاری امتحان وی متناسب با رشته‌ای که تقاضا کرده است، مشخص شود. ج) شرکت دانش‌آموزان در امتحان تغییر شاخه/ رشته تغییر شاخه/رشته دانش آموزان در هر یک از شاخه یا رشته های فنی و حرفه ای ،‌ نظری و کاردانش مستلزم شرکت آنان در امتحان تغییر شاخه/ رشته دروس اختصاصی پایه دهم و کسب نمره قبولی در دروس مربوط می باشد. د) تطبیق دروس رشته قبلی با رشته جدید پس از کسب شرایط لازم برای تغییر شاخه/رشته دروس مربوط از دانش آموز پذیرفته می شود و باقیمانده دروس پایه دهم رشته جدید را ، دانش آموز باید در دوره تابستانی پایه یازدهم و یا دوره تابستانی پایه دوازدهم و یا به صورت غیرحضوری در دی ماه پایه دوازدهم انتخاب کرده و بگذراند . و) چگونگی ثبت نمرات امتحان تغییر شاخه/ رشته : با توجه به اینکه امتحان تغییرشاخه/ رشته همزمان با امتحانات خرداد یا شهریور ماه پایه دهم انجام می‌شود، لذا پس از انجام امتحان، سیاهه نمرات به تفکیک دروس، تنظیم و نمرات دروس تغییرشاخه/ رشته در کارنامه دانش‌آموز ثبت می‌شود. (در خرداد در ستون نمره سالانه و در شهریور در ستون نمره شهریور) و در صورت کسب نمره قبولی در همه دروس مربوط، با تغییرشاخه/ رشته وی موافقت می‌شود و دانش‌آموز در مهر سال بعد در پایه یازدهم رشته جدید با رعایت سایر مقررات ثبت‌نام می کند. -امتحان تغییر شاخه/ رشته در خرداد یا شهریور پایه دهم به عمل می‌آید و دانش‌آموز می‌تواند برخی از دروس را در خرداد و برخی را در شهریور و یا کل دروس را در خرداد یا شهریور امتحان دهد و چنانچه در خرداد در امتحان تغییر شاخه/ رشته درسی شرکت کند و موفق به کسب نمره قبولی نشود، می‌تواند آن درس را مجدداً در شهریور امتحان دهد. شیوه‌نامه «تغییر شاخه و رشته تحصیلی» دانش‌آموزان پایه دهم ...
شنبه 1396/01/26 ، ساعت 7:56
نکات مهمی برای فصل امتحانات
دو شنبه 1395/10/20 ، ساعت 13:43

با شروع فصل امتحانات،‌ همه‌ی دانش آموزان در تکاپوی درس خواندن و آمادگی برای امتحانات نیمسال اول و بعضی هم به دنبال جبران عقب ماندگی در بعضی درس‌ها هستند. نکات زیر می‌تواند در این روزها به شما کمک کند بهتر درس بخوانید، بهتر یاد بگیرید و بهتر آزمون دهید.

روش‌های درست مطالعه:

مرحله‌ی اول به صورت عمیق به مطالعه‌ی مطالب می‌پردازیم و مفهوم و موضوعات عنوان‌شده را درک می‌کنیم. در مرحله‌ی بعدی درس‌ها به دو قسمت تقسیم می‌شوند:

الف- درس‌های حافظه‌محور مثل ادبیات

ب- درس‌های استدلالی مثل ریاضی

برای یادگیری درس‌های حافظه‌محور باید تلاش کنید تا با از بر گفتن و پرسیدن از خود مطالب را وارد ذهن خود کنید اما برای یادگیری درس‌های استدلالی باید با حل تمرین و مسئله از یادگیری خود مطمئن شوید.

یادگیری و مطالعه رابطه‌ی تنگاتنگ و مستقیم با هم دارند و باید قبل از هر چیز مطالعه‌ای فعال و پویا داشته باشید.

باید با برنامه‌ریزی درس بخوانید و بعد از هر ۱ ساعت یا ۱ ساعت و نیم در حد ۱۵ دقیقه استراحت کنید و از اتاق خارج شوید.

زیر نکات و فرمول‌های مهم خط بکشید و یادداشت‌برداری کنید و اشکالات درسی خود را یادداشت کنید و در روزهای باقی‌مانده به امتحان از دوستان یا دبیر خود بپرسید.

در مرحله‌ی آخر مرور کردن را فراموش نکنید. هر انسانی به طور معمول ۴۰ تا ۵۰ درصد مطالبی را که یاد می‌گیرد بعد از ۲۴ ساعت فراموش می‌کند و تنها مرور کردن است که از این موضوع جلوگیری می‌کند و البته از اهمیت خاصی برخوردار است.

مزایای شیوه‌ی صحیح مطالعه:

۱- زمان مطالعه را کاهش می‌دهد.

۲- میزان یادگیری را افزایش می‌دهد.

۳- مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی‌‌تر می‌کند.

۴- به‌خاطرسپاری اطلاعات را آسان‌تر می‌سازد.

نکاتی که باید در ایام امتحانات رعایت شود:

۱- از عوامل و چیزهایی که باعث حواس‌پرتی می‌شود دوری کنید؛ به‌خصوص در این دوران گوشی‌های خودتان را خاموش کنید و هم‌چنین عوامل استرس‌آور و هم‌کلاسی‌هایی که اضطراب شما را زیاد می‌کند از خود دور کنید.

۲- یک ساعت قبل از امتحان از درس خواندن دست بکشید.

۳- بعد از شروع امتحان سعی کنید ابتدا پرسش‌هایی را که از نظر شما آسان هستند پاسخ دهید و وقت خود را با نگران شدن و فکر کردن به عواقب امتحان و کنجکاوی درباره‌ی این‌که دیگران چه می‌کنند هدر ندهید.

۴- محیط ناآرام و تنش‌زا از عوامل عدم موفقیت در دوران امتحانات است. آرامش روانی در این دوران اهمیت زیادی دارد.

۵- صورت سؤال را با دقت بخوانید و زیر جمله‌های مهم و منفی و کلیدی خط بکشید.

۶- مطالبی را که مورد تأکید دبیرتان بوده عمیق‌تر مطالعه کنید چون احتمالاً از آن‌ها سؤال طرح خواهد شد.

۷- سعی کنید قبل از شروع هر درس مطالب را طبقه‌بندی کنید و قسمت‌هایی که ارزش نمره‌ای بالاتری دارد اول بخوانید؛ البته اگر مباحث به هم وابسته نیست.

۸- سعی کنید پاسخ‌نامه‌ی شما بسیار تمیز و خوانا باشد تا تصحیح آن با مشکل مواجه نشود و نمره‌تان کم نشود. تا پایان، جلسه‌ی آزمون را ترک نکنید. ۱۰ دقیقه‌ی پایانی به بررسی پاسخ‌های خود بپردازید و سؤالات ناقص را کامل کنید.

۹- زمان اختصاص داده‌شده را در نظر بگیرید. برای رعایت مدیریت زمان در جلسه، هر ۱۵ دقیقه به ساعت خود نگاه کنید تا از نظر زمانی دچار مشکل نشوید.

تغذیه در ایام امتحانات

وعده‌ی غذایی صبحانه بسیار مهم است. معده‌ی خالی اجازه‌ی تفکر در جلسه‌ی امتحان را نمی‌دهد. یک لیوان شیر یا یک کاسه عدسی و نان و پنیر و چای شیرین مناسب برای صبحانه است. سعی کنید از خوردن تنقلات  پرهیز کنید و از خوردن غذاهای سنگین که هضم طولانی دارد پرهیز کنید و در این دوران خوردن غذاهای دریایی مثل ماهی که غنی از فسفر است توصیه می‌شود. خواب کافی و به‌اندازه هم برای بازدهی بهتر در امتحانات ضروری است.

 

منبع: (با کمی تغییر): کانون فرهنگی آموزش

اردلان تحیری

 

توجه: شما هم می توانید با ورود به سیستم نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید...