جدیدترین  اخبار مشاوره
چگونه درست عذرخواهی کنیم؟  همه ما در روابط ميان فردى و يا زندگى مشتركمان دچار اشتباهاتى شده ايم كه با...
يک شنبه 1396/11/01 ، ساعت 17:4
پنج استراتژی برای حذف عادات بد  عادات آموخته می‌شوند، پس می‌توانید آن‌ها را فراموش کنید. هر...
سه‏ شنبه 1396/09/21 ، ساعت 14:18
چگونه یک رابطه خوب را به یک رابطه ی عالی تبدیل کنیم؟  ✳️ شلی که استادیار روانشناسی در دانشگاه UCLA است درباره روانشناسی مثبت، مح...
سه‏ شنبه 1396/07/18 ، ساعت 15:44
سه نکتهی مهم و حیاتی درباره ی برنامه ریزی ✅⏰📋سه نکته ی مهم و حیاتی برای برنامه ریزی درسی❗️⁉️ شاید تا کنون اقدام به برنامه...
پنج شنبه 1396/07/13 ، ساعت 13:14
چگونه خوب امتحان بدهیم ؟ چگونه خوب امتحان بدهیم؟ يكي از مسائل اساسي در زمينه موفقيت در امتحانات، به ...
شنبه 1396/03/06 ، ساعت 7:43
مقابله با فراموشی (تحلیل منحنی فراموشی)  مقابله با فراموشیهرمان ابینگ هاوس روانشناس آلمانی به عنوان پیشرو مطالعات ت...
سه‏ شنبه 1396/02/19 ، ساعت 13:32
آیا می شود ۹۰٪ چیزهایی که یاد گرفته‌ایم را به خاطر بسپاریم؟ آرزو می‌کنید که می‌توانستید سریع‌تر یاد بگیرید؟ چه در حال فراگرفت...
يک شنبه 1396/02/17 ، ساعت 13:5
شیوه نامه تغییر رشته دانش آموزان پایه دهمشیوه‌نامه «تغییر شاخه و رشته تحصیلی» دانش‌آموزان پایه دهم ابلاغ شد شیوه‌نامه تغییر شاخه و رشته تحصیلی دانش‌آموزان پایه دهم با امضای وزیر آموزش و پرورش، از سوی معاونت آموزش متوسطه این وزارتخانه به ادارات کل استان‌ها ابلاغ شد. شیوه‌نامه تغییر شاخه و رشته تحصیلی دانش‌آموزان پایه دهم با امضای وزیر آموزش و پرورش از سوی معاونت آموزش متوسطه به ادارات کل استان‌ها ابلاغ شد. براساس این شیوه‌نامه، دانش‌آموزان پایه دهم که بر اساس راهنمایی‌های مشاور در پایان پایه دهم متقاضی تغییر شاخه یا رشته باشند، با نظر کتبی مشاور و تأیید اداره آموزش و پرورش منطقه می‌توانند در پایه یازدهم طبق شرایط زیر به شاخه یا رشته دلخواه هدایت شوند. الف) تکمیل نمون برگ (الف) تقاضای تغییر شاخه/ رشته این نمون برگ باید تا دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد یا شهریورماه، توسط دانش‌آموز تکمیل و به تأیید (امضاء و اثر انگشت) ولی وی برسد و جهت اقدام لازم به مدیر واحد آموزشی تحویل شود . ب ) معرفی دانش‌آموزان متقاضی شرکت در امتحان تغییر شاخه/ رشته: پس از تأیید اداره آموزش و پرورش منطقه /ناحیه/ شهرستان، به منظور شرکت دانش‌آموز در امتحان تغییر شاخه/ رشته باید محل برگزاری امتحان وی متناسب با رشته‌ای که تقاضا کرده است، مشخص شود. ج) شرکت دانش‌آموزان در امتحان تغییر شاخه/ رشته تغییر شاخه/رشته دانش آموزان در هر یک از شاخه یا رشته های فنی و حرفه ای ،‌ نظری و کاردانش مستلزم شرکت آنان در امتحان تغییر شاخه/ رشته دروس اختصاصی پایه دهم و کسب نمره قبولی در دروس مربوط می باشد. د) تطبیق دروس رشته قبلی با رشته جدید پس از کسب شرایط لازم برای تغییر شاخه/رشته دروس مربوط از دانش آموز پذیرفته می شود و باقیمانده دروس پایه دهم رشته جدید را ، دانش آموز باید در دوره تابستانی پایه یازدهم و یا دوره تابستانی پایه دوازدهم و یا به صورت غیرحضوری در دی ماه پایه دوازدهم انتخاب کرده و بگذراند . و) چگونگی ثبت نمرات امتحان تغییر شاخه/ رشته : با توجه به اینکه امتحان تغییرشاخه/ رشته همزمان با امتحانات خرداد یا شهریور ماه پایه دهم انجام می‌شود، لذا پس از انجام امتحان، سیاهه نمرات به تفکیک دروس، تنظیم و نمرات دروس تغییرشاخه/ رشته در کارنامه دانش‌آموز ثبت می‌شود. (در خرداد در ستون نمره سالانه و در شهریور در ستون نمره شهریور) و در صورت کسب نمره قبولی در همه دروس مربوط، با تغییرشاخه/ رشته وی موافقت می‌شود و دانش‌آموز در مهر سال بعد در پایه یازدهم رشته جدید با رعایت سایر مقررات ثبت‌نام می کند. -امتحان تغییر شاخه/ رشته در خرداد یا شهریور پایه دهم به عمل می‌آید و دانش‌آموز می‌تواند برخی از دروس را در خرداد و برخی را در شهریور و یا کل دروس را در خرداد یا شهریور امتحان دهد و چنانچه در خرداد در امتحان تغییر شاخه/ رشته درسی شرکت کند و موفق به کسب نمره قبولی نشود، می‌تواند آن درس را مجدداً در شهریور امتحان دهد. شیوه‌نامه «تغییر شاخه و رشته تحصیلی» دانش‌آموزان پایه دهم ...
شنبه 1396/01/26 ، ساعت 7:56
پنج استراتژی برای حذف عادات بد
سه‏ شنبه 1396/09/21 ، ساعت 14:18

 

عادات آموخته می‌شوند، پس می‌توانید آن‌ها را فراموش کنید. هر چیزی که قابل یادگیری است قابل فراموش کردن نیز هست. اگر می‌خواهید زندگی خود را به مسیر جدیدی هدایت کنید، ابتدا باید لنگر عادات بد که باعث غرق شدنتان می‌شود را بیرون بیاورید. کلید کار این است که هدفتان را آنقدر بزرگ و ارزشمند انتخاب کنید تا بر تمایل شما به لذت سریع غلبه کند. برای این کار به برنامه‌ای جدید نیاز دارید. موارد زیر بازی را به نفع شما تغییر می‌دهند.

۱- اسلحه لازم را مشخص کنید

به فهرست عادات‌های بد خود نگاه کنید. سلاح‌های نابودی هر عادت را مشخص کنید. چهار کلمه بزرگ چه کسی، چه چیزی، کجا و کی زیربنای عادات بد هستند. برای مثال:

آیا احتمال دارد که در حضور دیگران در خوردن غذا زیاده‌روی کنید؟
آیا زمان خاصی از روز وجود دارد که احساس کنید حتما باید چیزی شیرین بخورید؟
چه احساساتی بدترین عادات شما از جمله استرس، خستگی، عصبانیت، عصبی بودن و کلافگی را بیدار می‌کنند؟
چه زمانی این احساسات را تجربه می‌کنید؟ با چه کسی هستید؟ کجا هستید و چه می‌کنید؟
چه شرایطی عادات بد شما را ظاهر می‌کنند؟ هنگام رانندگی، هنگام ملاقات با پدر شوهر یا مادر شوهر؟ همایش‌ها؟ نشست‌های اجتماعی؟ احساس ناامنی فیزیکی؟ سررسیدکارها؟
کارهای روزمره خود را با دقت بیشتری بررسی کنید. معمولا هنگام بیدار شدن درباره چه چیزی فکر می‌کنید؟ وقتی پس از یک روز طولانی کاری به خانه برمی‌گردید، چطور؟
دوباره دفترچه‌تان را درآورید و اسلحه‌هایتان را بنویسید. فقط همین کار ساده آگاهی شما را به شدت افزایش می‌دهد. اما این همه داستان نیست، زیرا همانطور که پیش‌تر بحث کردیم، افزایش آگاهی درباره یک عادت بد از بین بردن آن کافی نیست.

۲- خانه تکانی

اگر می‌خواهید قهوه را ترک کنید، قهوه ساز را جمع کرده و کناری بگذارید و قوطی قهوه را به همسایه‌تان هدیه بدهید. اگر سعی می‌کنید هزینه‌ها را کاهش دهید، همه تبلیغاتی که به ایمیل یا تلفن همراهتان می‌آید را مسدود کنید. اگر می‌خواهید تغذیه سالم‌تری داشته باشید، کابینت‌ها را از همه تنقلات خالی کنید. این به سود همه اعضای خانواده است. از دست همه چیزهایی که عادات بدتان را فعال می‌کنند، خلاص شوید.

۳- جایگزین کنید

دوباره به فهرست عادات بدتان نگاهی بیندازید. چطور می‌توانید آن‌ها را به گونه‌ای تغییر دهید که تا این حد مضر نباشند؟ آیا می‌توانید آن‌ها را با عادات سالم‌تری جایگزین کرده یا همه را دور بریزید؟

بعضی‌ها علاقه دارند که بعد از غذا حتما شیرینی بخورند، اما می‌توانید یک شیرینی پر کالری خامه‌ای را با یک شیرینی کم کالری مثل توت جایگزین کنید.

دوستم عادت داشت که هنگام تماشای تلویزیون تنقلات چرب و شور بخورد. مثلا بدون اینکه متوجه باشد یک پاکت بزرگ چیپس می‌خورد. سپس فهمید چیزی که از آن لذت می‌برد صدای خش خش چیپس زیر دندان است. او تصمیم گرفت که این عادت بد خود را با خوردن هویج و میوه‌ها جایگزین کند. او همان احساس خوشایند را داشت و تغذیه‌اش سالم بود.

فردی عادت داشت که هر روز ۷ تا ۸ لیوان نوشابه بخورد. او به جای آن شربت آبلیمو، آب لیمو‌شیرین یا آب پرتغال تازه را امتحان کرد. پس از مدتی فهمید که هیچ نیازی به آبمیوه ندارد و به جای آن فقط آب می‌نوشید.

این کار را تمرین کنید تا ببینید می توانید چه رفتارهایی را جایگزین کرده، حذف کنید یا از بین ببرید.

۴- آسان سازی

بعضی‌ها وقت میخواهند وارد استخر شوند این کار را تدریجی انجام می‌دهند. قبل از اینکه به طور کامل در آب فرو روند اول تا زانو در آب می‌روند، سپس کم‌کم وارد آب می‌شوند. برخی دیگر می‌دوند و در آب شیرجه می‌زنند. نمی‌توان گفت کدام بهتر است ولی در مورد عادت ها گزینه اول شاید مناسب‌تر باشد. شاید بهتر باشد برای از بین بردن بعضی عادات مزمن و ریشه‌دار خود گام‌های کوچکی بردارید تا کار را ساده کرده و به تدریج آن‌ها را از بین ببرید. شاید دهه‌ها این عادت را تکرار و تقویت کرده‌اید، پس بهتر است به خودتان فرصت دهید تا آن‌ها را کم‌کم و گام به گام از بین ببرند.

۵- میان آن بپرید

همه افراد مانند هم نیستند. بعضی محققان دریافته‌اند که تغییر شیوه زندگی برخی افراد زمانی ساده‌تر می‌شود که تعداد زیادی از عادت‌های بد را به یکباره تغییر دهند. برای مثال می‌توان با نخوردن غذاهای پرچرب، ورزش بیشر، پیاده‌روی و استفاده کمتر از اتومبیل به علاوه استفاده از تکنیک‌های کاهش اضطراب خطر ابتلا به بیماری‌هی قلبی را کاهش داد. شما هم باید استراتژی مناسب خودتان را بیابید.

شاید تغییر ناگهانی یک عادت بد در کوتاه مدت مشقت‌بار یا بسیار سخت به نظر آید. اما به محض اینکه بدن از طریق فرایندی به نام تعادل حیاتی با محیط متغییر سازگار شود، کار بسیار ساده‌تر می‌شود و معمولا می‌توانیم خود را از نظر فیزیکی و روانی بسیار سریع با شرایط جدید تطبیق دهیم.

گاهی ورود آرام و محتاطانه جواب نمی‌دهد. باید به درون استخر بپرید. در مورد هر عادت بهتر است از خودتان بپرسید«کجا می‌توانم آرام وارد شوم و کجا باید آن گام پرشی بلند را بردارم؟»

یک عیب را کنترل کنید

پیشنهاد نمی‌کنیم همه عادات‌های منفی زندگی‌تان را یکباره حذف کنید. بهتر است هر ماه یک عادت بد را انتخاب کرده و ۳۰ روز کاری روی آن کار کنید، مثلا به جای نوشابه آب بنوشید. اگر تحمل این ۳۰ روز برایتان دشوار بود، مطمئن باشید عادتی را یافته‌اید که ارزش حذف شدن از زندگی‌تان را دارد.

منبع: شکستن مرزهای موفقیت – ژان بقوسیان – امیرضا ثابت

 

توجه: شما هم می توانید با ورود به سیستم نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید...