صفحه شخصی دبیر و دبیران
علی زارع مشاور تحصیلی پایه دهم - متوسطه دوم پسرانه
توجه: شما هم می توانید با ورود به سیستم و ثبت نظرات خود،باعث دلگرمی ما شوید...
علی زارع
مشاور تحصیلی پایه دهم - متوسطه دوم پسرانه
شنبه 1397/10/29 ، ساعت 13:28

پنج گنج موفقیت در کنکور:

1."خود را به درس خواندن عادت دهید".

  •  در سال‌های آینده که دانش‌آموز پایه‌ی دوازدهم خواهید بود و تلاش جدی‌تری برای قبولی در کنکور خواهید نمود، ممکن است لازم شود بیش از ۶۰ ساعت در هفته درس بخوانید. بسیاری از داوطلبانی که در سال‌های دبیرستان به ساعت مطالعه‌ی بالا خو نگرفته‌اند، در این زمان دچار مشکل می‌شوند. خستگی، پائین آمدن کاراییِ مطالعه و افت میزان یادگیری می‌تواند از تبعات این مساله باشد. لذا توصیه‌ی ما این است که مهم‌ترین وظیفه‌ی یک دانش‌آموز دبیرستانی را که عادت کردن به ساعات مطالعه‌ی متعادل است، تمرین کنید. این عادت مانند تمامی تغییراتِ هستی، به تدریج ایجاد می‌گردد. برای این‌که این کار را بهتر انجام دهید، بهتر است از دفتر برنامه‌ریزی استفاده کنید.

  • 2. ” برای مطالعه‌ی خود هدف‌گذاری کنید”.

  •  افزایش ساعات مطالعه بدون در نظر داشتن یک هدف، خسته‌کننده خواهد بود. لذا خوب است با خودتان عهد کنید که تا پایان سال جاری معدلتان را یک نمره افزایش دهید و یا این‌که یک درس را که در آن ضعیف هستید به سطح متوسط برسانید. توجه داشته ‌باشید که هدف‌گذاری شما نه زیاد آرمانی و دور از دسترس و نه زیاد ساده و پیش پا افتاده باشد. بهتر است هدفی که برای خود در نظر میگیرید را با مشاور خود در میان بگذارید.

  • 3. “دروس دبیرستان را تا پایان آخرین تابستان خوب یاد بگیرید”.

  •  تا پایان شهریورِ سال قبل از دوازدهم فرصت دارید که دروس دبیرستان (سال‌های دهم و یازدهم) را به خوبی بیاموزید و در واقع هیچ نکته‌ای را نخوانده باقی نگذارید. البته بلد بودن با توانایی تست زدن متفاوت است. منظور از بلد بودن این است که هیچ مطلبی برای شما غریب نباشد و یا این‌که هیچ فرمول، نکته، قاعده و دستوری وجود نداشته باشد که شما کاربردش را ندانید.

  • 4. “اولویت با دروس نامرتبط است.”

  •  برای سهولت کار درس‌های پایه را به دو گروه مرتبط و غیرمرتبط با پایه‌ی دوازدهم تقسیم می‌کنیم. دروس مرتبط درس‌هایی هستند که به نوعی در کتاب‌های پایه دوازدهم تکرار شده و یا تکمیل می‌گردند و دروس نامرتبط درس‌هایی هستند که در پایه‌ی دوازدهم وجود ندارند. واضح است که دروس مرتبط با پایه‌ی دوازدهم را سال آینده خواهید خواند و این خطر همواره شما را تهدید می‌کند که سنگینی درس‌های پایه‌ی دوازدهم فرصتی برای مطالعه‌ی دروس نامرتبط برای شما باقی نگذارد. تا پایان شهریورِ قبل از پایه ی دوازدهم برنامه‌ریزی کنید و این درس‌ها را حتماً یک‌بار بخوانید.

  • 5. “نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید "

  • قبل از پایان سال و نزدیک شدن به کنکور سعی کنید از طریق کارنامه‌ی ۵ نوع درس کانون نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید تا هرچه زودتر نقاط ضعف خود را برطرف کنید و برای این کار می‌توانید از راهکارهای موفقیت خود در دروس قوی الهام بگیرید.

به امید موفقیت شما عزیزان در کنکور

مهندس علی زارع، مشاور کانون پیشرفت