صفحه شخصی معاون
فعالیت ها ، گزارش ها و مطالب آموزنده معاون های ما
توجه: شما هم می توانید با ورود به سیستم و ثبت نظرات خود،باعث دلگرمی ما شوید...
علی زارع
مشاور تحصیلی پایه دهم - متوسطه دوم پسرانه
شنبه 1397/10/29 ، ساعت 13:55

تجربهی لذتبخشِ موفقیت

مطالعهی خود را اولویتبندی کنید.

دانش‌آموزان موفق از مسیر موفقیت خود آگاهی دارند، زیرا مطالعه‌ی خود را اولویت‌بندی می‌کنند. وقت گذاشتن برای دوستان، خانواده، تفریح، وزش و .... کاملا ضروری است و قرار نیست به آن‌ها کم‌توجهی شود. اما نباید هرگز مدت زمان لازم برای مطالعه‌ی خود را که هدف اصلی شماست نادیده بگیرید. بهتر است که مطالعه اولویت اول شما باشد.

تمرکز داشته باشید.

دانش‌آموزان موفق بر روی کارشان تمرکز می‌کنند. اگرمجبور هستید یک فصل از کتاب خود را در مدت یک ساعت مطالعه کنید، به هیچ چیز جز این موضوع فکر نکنید. اگر نیاز به استراحت داشتید، می‌توانید به مدت 10 دقیقه استراحت کنید، اما اجازه ندهید که بیشتر از این زمان طول بکشد .

اگر نمی توانید بیشتر از 15 دقیقه تمرکز و مطالعه کنید ابتدا برای 20 دقیقه مطالعه‌ی پیوسته تمرین کنید. بعد از آن برای 30 دقیقه مطالعه‌ی پیوسته و به همین ترتیب تا مدت زمان مناسب ادامه دهید. قرار دادن  10-15 دقیقه استراحت در بین مطالعه می‌تواند انرژی شما را دوباره احیا کند و دوباره متمرکز شوید.

خودتان را با هیچکس مقایسه نکنید.

دانش‌آموزان موفق فقط روی کار و شرایط خودشان تمرکز می‌کنند. آن‌ها اهمیتی نمی‌دهند که دیگران در چه شرایطی هستند و معتقدند که تنها چیزی که مهم است موفقیت و پیشرفت خودشان است. اگر مدام به دیگران فکر کنید از شرایط فعلی خودتان ناامید می شوید. یاد بگیرید که دیگران را کنار بگذارید و تمرکز کنید تا بهترین کار را انجام دهید.

پیشرفت تدریجی داشته باشید.

اگر می‌خواهید یک دانش‌آموز موفق باشید، نباید قصد داشته باشید از "C" به میانگین "A" بروید. در عوض، شما باید بر روی رفتن به "C +" و سپس "B-" و غیره کار کنید. بنابراین پیشرفت شما راحت‌تر و امکان‌پذیرتر به نظر خواهدرسید. 

 

علی زارع
مشاور تحصیلی پایه دهم - متوسطه دوم پسرانه
شنبه 1397/10/29 ، ساعت 13:28

پنج گنج موفقیت در کنکور:

1."خود را به درس خواندن عادت دهید".

  •  در سال‌های آینده که دانش‌آموز پایه‌ی دوازدهم خواهید بود و تلاش جدی‌تری برای قبولی در کنکور خواهید نمود، ممکن است لازم شود بیش از ۶۰ ساعت در هفته درس بخوانید. بسیاری از داوطلبانی که در سال‌های دبیرستان به ساعت مطالعه‌ی بالا خو نگرفته‌اند، در این زمان دچار مشکل می‌شوند. خستگی، پائین آمدن کاراییِ مطالعه و افت میزان یادگیری می‌تواند از تبعات این مساله باشد. لذا توصیه‌ی ما این است که مهم‌ترین وظیفه‌ی یک دانش‌آموز دبیرستانی را که عادت کردن به ساعات مطالعه‌ی متعادل است، تمرین کنید. این عادت مانند تمامی تغییراتِ هستی، به تدریج ایجاد می‌گردد. برای این‌که این کار را بهتر انجام دهید، بهتر است از دفتر برنامه‌ریزی استفاده کنید.

  • 2. ” برای مطالعه‌ی خود هدف‌گذاری کنید”.

  •  افزایش ساعات مطالعه بدون در نظر داشتن یک هدف، خسته‌کننده خواهد بود. لذا خوب است با خودتان عهد کنید که تا پایان سال جاری معدلتان را یک نمره افزایش دهید و یا این‌که یک درس را که در آن ضعیف هستید به سطح متوسط برسانید. توجه داشته ‌باشید که هدف‌گذاری شما نه زیاد آرمانی و دور از دسترس و نه زیاد ساده و پیش پا افتاده باشد. بهتر است هدفی که برای خود در نظر میگیرید را با مشاور خود در میان بگذارید.

  • 3. “دروس دبیرستان را تا پایان آخرین تابستان خوب یاد بگیرید”.

  •  تا پایان شهریورِ سال قبل از دوازدهم فرصت دارید که دروس دبیرستان (سال‌های دهم و یازدهم) را به خوبی بیاموزید و در واقع هیچ نکته‌ای را نخوانده باقی نگذارید. البته بلد بودن با توانایی تست زدن متفاوت است. منظور از بلد بودن این است که هیچ مطلبی برای شما غریب نباشد و یا این‌که هیچ فرمول، نکته، قاعده و دستوری وجود نداشته باشد که شما کاربردش را ندانید.

  • 4. “اولویت با دروس نامرتبط است.”

  •  برای سهولت کار درس‌های پایه را به دو گروه مرتبط و غیرمرتبط با پایه‌ی دوازدهم تقسیم می‌کنیم. دروس مرتبط درس‌هایی هستند که به نوعی در کتاب‌های پایه دوازدهم تکرار شده و یا تکمیل می‌گردند و دروس نامرتبط درس‌هایی هستند که در پایه‌ی دوازدهم وجود ندارند. واضح است که دروس مرتبط با پایه‌ی دوازدهم را سال آینده خواهید خواند و این خطر همواره شما را تهدید می‌کند که سنگینی درس‌های پایه‌ی دوازدهم فرصتی برای مطالعه‌ی دروس نامرتبط برای شما باقی نگذارد. تا پایان شهریورِ قبل از پایه ی دوازدهم برنامه‌ریزی کنید و این درس‌ها را حتماً یک‌بار بخوانید.

  • 5. “نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید "

  • قبل از پایان سال و نزدیک شدن به کنکور سعی کنید از طریق کارنامه‌ی ۵ نوع درس کانون نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید تا هرچه زودتر نقاط ضعف خود را برطرف کنید و برای این کار می‌توانید از راهکارهای موفقیت خود در دروس قوی الهام بگیرید.

به امید موفقیت شما عزیزان در کنکور

مهندس علی زارع، مشاور کانون پیشرفت

علی زارع
مشاور تحصیلی پایه دهم - متوسطه دوم پسرانه
شنبه 1397/10/29 ، ساعت 13:6

چرا نیم‌سال دوم باید برای شما مهم‌تر باشد؟

1) مباحث نیم‌سال اول و نیم‌سال دوم از نظر بودجه‌بندی یکسان است، ولی زمان مفید برای تدریس و مطالعه در نیم‌سال دوم محدودتر است. بنابراین میزان پرسش و پاسخ کلاسی و امتحانات مستمر کم‌تر می‌شود و نیاز است که خودتان درس‌ها را بیش‌تر مرور کنید.

2) کارنامه‌ی نیم‌سال اول را در اختیار دارید و از وضعیت خود برای هر درس آگاه هستید.

3) روش‌های مطالعه و بهترین کتاب‌ها برای هر درس را کامل می‌شناسید، بنابراین برای شروع نیم‌سال دوم منابع را در اختیار دارید و با آرامش بیش‌تری، به موقع شروع می‌کنید.

4) می‌دانید چه موقع از روز درس را بهتر یاد می‌گیرید و از ابتدای سال خلاصه‌نویسی و نکته‌برداری را یادگرفته‌اید و با شروع نیم‌سال دوم آن‌ها را به کار می‌گیرید.

5) انگیزه‌ی بیش‌تری دارید و با برنامه‌ی منظم‌تری مطالعه می‌کنید. با بررسی کارنامه‌ها و دفتر برنامه‌ریزی و فرم های گزارش هفتگی متوجه می‌شوید که میزان مطالعه‌ی شما برای هر درس کافی بوده است یا نه. پس برای نیم‌سال دوم ساعت مطالعه برای هر درس را متعادل می‌کنید و به هر درس به مقدار لازم زمان اختصاص میدهید.

6) در زمان امتحانات ساعت مطالعه‌ی شما نسبت به قبل افزایش یافته است و راحت‌تر می‌توانید آن را حفظ کنید.

علی زارع
مشاور تحصیلی پایه دهم - متوسطه دوم پسرانه
شنبه 1397/09/03 ، ساعت 10:0

بخش اعظم یادگیری سرکلاس درس اتفاق می­افتد و برای این کار باید علاوه بر حضور فیزیکی، حضور فکری نیزداشته باشیم وهمچنین  خوب گوش کردن را تمرین و تقویت کنیم. برای این کار نکات ساده زیر می­تواند به شما کمک کند:


خوب گوش کردن در کلاس: 
* در کلاس مطالب درسی را دنبال کنید و به رویا فرو نروید. ( خیالبافی نکنید. ) 
* اگر حرف بزنید، مطمئنا نمی توانید گوش کنید. 
* در هنگام گوش کردن قلم به دست باشید و نکات مهم را یادداشت کنید.

قبل از کلاس: 
* راجع به مطالب درسی جدید فکر کنید. 
* نکات مهم جلسه گذشته را به یاد آورید. ( دوره کنید. ) 
* تکالیف خود را انجام دهید.

در کلاس: 
* آنچه را که قبلا یاد گرفته‌اید با مطالب جدید ارتباط دهید. 
* آیا شما راجع به موضوع درس اطلاعات اضافی دارید؟ 
* در طی درس چه چیزی به ذهن شما می آید؟ 
* برروی موضوع درس تمرکز کنید. 
* نکات مهم درس را یادداشت کنید. 
* در صورت امکان روی نیمکتهای جلوی کلاس بنشینید. اگر جلوتر باشید بهتر می توانید گوش کنید.

بعد از کلاس: 
* مطالب درسی و یادداشتهایتان را دوره کنید. 
* بعضی‌ها دوست دارند که یادداشتهایشان را پاکنویس کنند، اما سعی کنید برای اینکار وقت زیادی اختصاص ندهید. 
* هنگام دوره زیر نکات مهم خط بکشید.

 

بخاطر بسپارید که گوش کردن با شنیدن متفاوت است

شما می توانید هرچیزی را بشنوید، اما به آن گوش نکنید یا از یک گوش بشنوید و از گوش دیگر بیرون کنید

برای گوش کردن باید فکرکنید و فعال باشید نه منفعل.

 

مهندس علی زارع