بهداشت: راههایی برای نجات زمین
تاریخ ثبت: سه‏ شنبه 1396/12/15 ، ساعت 9:29
432 0

راههایی برای نجات زمین

جهان ما برایمان گرانبها است و ما باید نسبت به آن آگاهتر باشیم .بسیاری از اقدامات روزمره ی ما دائما در حال تغییر سیاره ی زمین می باشند . شواهد حاکی از گرم شدن کره ی زمین در قطب شمال و جنوب است . ما باید با تمام قدرت هر کاری برای نجات زمین لازم است انجام دهیم . 

فهرست زیر شامل راههایی ساده ولی تاثیر گذار برای نجات زمین است.

بحث محافظت از زمین را در محیط پیرامونتان گسترش دهید .

به هر طریقی می توانید مردم را وادار کنید به زمین فکر کنند . تقریبا 7 میلیارد نفر در روی زمبین زندگی می کنند که هر یک از آنها باید از زمین محافظت کند . همیشه به دنبال محصولات سالم زیست محیطی باشید و دیگران را نیز به این کار دعوت کنید . با انجام کارهایی مانند بازیافت مواد ، خودداری از خرید مواد بسته بندی شده تا حد امکان ، کاشت درختان ، صرفه جویی و بهینه سازی در مصرف انرژی ، حفاظت از محیط زیست را ملکه ذهنتان کنید .

بازیافت ، بازیافت ، بازیافت :

تا جایی که می توانید کاغذ ، شیشه ، پلاستیک ، مقوا ، روزنامه ، مجلات و مواد غذایی قابل تبدیل به کود را بازیافت کنید . 

از کیسه های پلاستیکی خود مجددا استفاده نمایید : 

از آنجا که بیش از 100 سال طول میکشد تا پلاستیک تجزیه شود ، هنگامی که به خرید می روید از کیسه های پلاستیکی خرید قبلی  خود و یا از کیسه پارچه ای یا کوله پشتی استفاده نمایید . 

محصولاتی که تعداد زیادی بسته بندی دارند نخرید:

بسته بندی بیشتر ، هزینه ی بیشتر . اگر شما یک محصول کوچک مانند مسواک که در 5 لایه از جنس پلاستیک یا مقوای زرق و برق دار پیجیده شده و سپس همه ی آنها نیز در یک جعبه ساخته شده از پلاستیک مانند فوم گذاشته شده را بخرید ، در واقع بیشترین هزینه را بابت بسته بندی پرداخت خواهید کرد . بنابراین به دنبال محصولی مشابه ولی  با بسته بندی کمتر باشید . همچنین از خرید محصولاتی که به صورت دستی توسط اشخاص بسته بندی می شوند خودداری کنید . 

محصولات تازه که در ظروف قابل دیدن هستند بخرید :

بجای استفاده از انواع محصولاتی که از قبل بسته بندی شده اند ، از محصولات تازه که در ظروف قابل دیدن هستند استفاده نمائید . بسته بندی بیشتر برابر است با قیمت بیشتر و مهم تر آن زباله بیشتر در سایت های دفن زباله . 

درخت بکارید :

درختهایی مانند افرا که در بهار دانه تولید می کنند را پیدا کرده و خریداری کنید و دانه های آنها را جمع آوری نمود ه و آنها را ابتدا در گلدان بکارید تا زمانی که حداقل یکی از شاخه ها بلند شوند و سپس آنها را در باغچه بکارید . این یک راه عالی برای افزایش اکسیژن در هوای زمین است . 

یک بطری در فلاش تانک توالت قرار دهید : 

یک بطری پلاستیکی را پر از آب کنید ، در آن را محکم ببندید و سپس آن را در قسمت مخزن فلاش تانک توالت خود قرار دهید . از آنجا که در هر بار استفاده از فلاش تانک به طور متوسط 3-7 گالن آب استفاده میشود ، بطری مقداری از حجم مخزن را اشغال می کند و در نتیجه در هر بار استفاده ، یک یا نیم گالن آب کمتر مصرف میشود . 

اگر یک روز هوا روشن و آفتابی است چراغ روشن نکنید : 

اگر یک روز روشن و آفتاب است و نور کافی وجود دارد ، چراغ روشن نکنید . اگر میخواهید فقط برای چند دقیقه به یک اتاق بروید سعی کنید چراغی را روشن نکنید . اکثر خانه ها پنجره ی به تعداد کافی دارند و در بسیاری از ساغات روز نیازی به استفاده از چراغ نیست .اما اگر لازم بود چراغی را روشن کنید ، چراغها را تنها زمانی که لازم دارید و به تعدادی که نیاز دارید روشن کنید . 

غذاهای سالم و ارگانیک بخرید : 

در حال حاضر برخی از فروشگاه های مواد غذایی بخش مواد سالم و ارگانیک دارند که در آن شما می توانید انواع میوه ها ، سبزیجات و غلات که در معرض هیچگونه کود شیمیایی ، آفت کش ها و علف کش ها نبوده اند را خریداری کنید . این هم برای شما و هم برای زمین بهتر است زیرا هبچ ماده شیمیایی وارد آب و خاک نخواهد شد . 

حیوانات را به خطر نیندازید : 

اشیاء و لباس هایی که از عاج ، پوست لاک پشت ، مرجان و یا پوست خزندگان ساخته شده اند را نخرید . آنها محصول به خطر افتادن و نابودی حیوانات و گیاهان هستند . 

ماشینتان را ازمنزل خازرج نکنید . 

دفعه ی بعد که لازم شد از منزل خارج شوید ، قبل از اینکه به آن بیاندیشید که ماشین را از منزل خارج کنید سعی کنید تاجایی که امکان دارد پیاده روی  یا دوچرخه سواری کنید . 

در یخچال را ببندید . 

ابتدا در مورد آةنچه می خواهید بخورید تصمیم بگیرید و سپس در یخچال را باز کنید . 

می خواهید چیزی را گرم کنید ؟ 

اگر برای گرم کردن مواد غذایی از مایکروویو استفاده کنید یک سوم یک اجاق معمولی انرژی مصرف می کنید . 

 

راه عاقلانه را انتخاب کنید :

دوش حمام در هر دقیقه 3-05 گالن آب مصرف می کند . اما در وان حمام از 36 گالن آب استفاده میگردد . 

آبیاری باغچه در زمان مناسب :

اگر می خواهید به چمن یا باغچه یا باغی آب بدهید این کار را صبح یا شب انجام دهید که آب به راحتی تبخیر نشود . 

باد لاستیک ماشین خود را تنظیم کنید :

باد لاستیک ماشین خود را با فشار مناسب تنظیم کنید تا علاوه بر کاهش مصرف سوخت ، عمر لاستیک خود را نیز افزایش دهید. 

ماشینی با رنگ روشن بخرید .

یک ماشین با رنگ روشن و شیشه ی رنگی نیاز کمتری به تهویه هوا دارد . 

 

به طور کلی از محصولات یکبار مصرف کمتر استفاده کنید :

موادی مانند پوشک ، تیغ ریش تراشی دستمال کاغذی و حوله ای ، همه یکبار مصرف هستند . بنابراین راههای بسیاری برای کمک به زمین در این رابطه وجود دارد . از حوله یا لباسهای قدیمی به جای دستمال کاغذی استفاده کنید . استفاده از ریش تراش یکبار مصرف چه فایده ای دارد وقتی شما باید هر هفته یک بسته ی جدید بخرید . با خرید یک نمونه ی خوب در پول خود صرفه جویی کنید . به عبارت دیگر با شعار(( آسان و راحت است)) جذب دنیای مواد یکبار مصرف نشوید . 

حوله ی دستی در خانه داشته باشید :

به جای حوله ی کاغذی از حوله های دستی برای خشک کردن دست خود و سینک و...استفاده نمایید . 

از باطری های قابل شارژ استفاده کنید :

اگر چه ممکن است برای خرید باطری های قابل شارژ هزینه ی بیشری صرف کنید ، اما 10 یا 20 برابر قیمت اصلی صرفه جویی خواهد شد . زیرا لازم نیست هربار باطری جدیدی بخرید و پس از تمام شدن آن را دور بریزید .عمر باتری را در رادیو و دیگر لوازم با اتصال به آداپتور AC بیشتر کنید . 

مصرف انرژی در منزل را بهینه سازی کنید :

از لامپ ها و لوازم خانگی کم مصرف استفاده کنید . تاهم انرژی کمتری مصرف کرده باشید و هم قبوض سنگین به سراغ شما نیاید . 

لباسهای خود را بازیافت کنید :

لباسهایی را که نمیخواهید یا اندازه تان نیست را دور نریزید و آنها را به نیازمندان و فقرا ببخشید . 

از دوطرف کاغذ استفاده کنید :

کاغذهایی را که از یک طرف آنها استفاده کرده اید را نگه داری کنید و از پشت آنها برای یادداشتهای خود استفاده کنید . داشتن چند برگ کاغذ باطله در اطرافتان راه خوبی برای جلوگیری از اسراف کاغذ جدید است . 

درجه حرارت یخچال را دمای مناسب قرار دهید :

دمای یخچال یا فریزر نباید بیش از حد سرد باشد . دمای توصیه شده برای نگه داری مواد غذایی تازه ، 4 درجه سانتی گراد و برای فریزر 15 -درجه سانتی گراد است . 

دریچه کولر را ببندید :

دریچه ی کولر اتاقهایی که کمتر به آنها رفت و آمد میکنید را ببندید . با این کار کولر شما بهتر کار خواهد کرد . و در انرژی و هزینه نیز صرفه جویی خواهد شد . فقط قبل از بستن دریچه ها مطمئن شوید که در اتاق سنسور درجه حرارت وجود نداشته باشد . 

فراورده های بومی بخرید :

امروز بخش عمده ی مواد غذایی که ما مصرف می کنیم ، با کشتی یا هواپیما از مناطق دور آورده می شوند که این موضوع علاوه بر آلودگی محیط زیست موجب قیمت بیشتر به دلیل هزینه های حمل ونقل و بسته بندی میشود . این نوع محصولات که تحت عنوان گونه های خاص کاشته می شوند با توجه به مشکلاتی مانند برداشت زود هنگام و حمل و نقل ، تنوع و ارزش غذایی خود را تاحد زیادی از دست می دهند . 

استفاده از نصف مقدار :

سعی کنید مقدار محصولاتی مانند مواد شوینده ، شامپوو ... را که هر روز استفاده می کنید را نصف کنید و مطمئن باشید که همه ی کارها به خوبی قبل انجام میشوند . 

با کیسه ی مخصوص به خرید بروید :

به جای کیسه های پلاستیکی فروشگاه ، از کیسه های قابل باز یافت استفاده کنید . شما میتوانید با استفاده از کیسه های قابل بازیافت آمار وحشتناک استفاده از کیسه های پلاستیکی را کاهش دهید . 

ماشین را خاموش کنید :

اگر با ماشین در حال رفتن به جایی هستید وبیش از 45 ثانیه معطل میشوید ، برای بهره وری سوخت ، ماشین را خاموش نمایید و زمانی که برای حرکت آماده شدید دوباره استارت بزنید . 

تنظیم دمای آبگرمکن :

بیشتر آبگرمکنها در دمایی بالاتر از نیاز خانواده تنظیم میشوند . دمای آبگرمکن خود را کم کنید وروی 55 درجه ی سانتی گراد تنظیم نمائید . در این صورت هزینه های آب گرم شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد . 

لپ تاپ خود را از پریز بکشید :

لپ تاپ خود را بعد از شارژ کامل از پریز بکشید و سپس با آن کار کنید تا خالی شود این کار میتواند مقدار زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کند . 

بادیگران همدردی کنید و به یکدیگر لبخند و یک کلمه ی خوب هدیه بدهید :

اگر ما این کار ساده را انجام دهیم ، همه ی مردم در سراسر جهان از صلح و محبت لذت خواهند برد و در شادی یکدیگر سهیم میشوند . اگر به یکدیگر یک لبخند و کلمه ی خوب هدیه دهید ، جهان را در چشم خود و اطرافیانتان زیباتر میکنید . 

اگر چه راهکارهای بالا ساده و پیش پا افتاده به نظر میرسند اما آیا به همین راهکارهای ساده عمل می کنیم؟

توجه: شما هم می توانید با ورود به سیستم نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید...