بهداشت: خانه تکانی محیط زیستی
تاریخ ثبت: شنبه 1396/12/19 ، ساعت 8:18
423 0

خانه تکانی زیست محیطی

برای خریدهایمان برنامه ریزی داشته باشیم. 

قبل از خرید لیست وسایل مورد نیازمان را آماده کنیم .با تعیین مسیر فروشگاه ها، از طی مسافتهای طولانی جلوگیری کنیم . برای خریدهایمان کیسه خرید پارچه ای به همراه داشته باشیم . از گرفتن کیسه های پلاستیکی زیاد خودداری کنیم . 

شوینده های شیمیایی را بی رویه استفاده نکنیم . 

شوینده های شیمیایی باعث آلوده شدن آبهای سطحی و تخریب جدی طبیعت می شوند . تا جایی که امکان دارد ، مواد شیمیایی را با مواد شوینده طبیعی و خانگی جایگزین کنیم . در موارد ضروری ، مواد شیمیایی را رقیق کنیم و این مواد را باهم مخلوط نکنیم . 

زباله ی کمتری تولید کنیم . 

از خرید اشیای غیر کاربردی که تبدیل به زباله می شوند خودداری کنیم . در خانه تکانی عید به تفکیک زباله ها دقت کنیم . وسیله هایی را که نیاز نداریم به دیگران برسانیم تا استفاده شوند . 

به میزان مصرف آب دقت کنیم . 

همیشه راههایی برای استفاده کمتر و بهینه وجود دارد . شستن فرش ها و پرده ها را به کار بلدها بسپارید تا هم خسته نشوید و هم از آب تصفیه شده استفاده نشود . آبی که حاوی مواد شوینده وشیمیایی نیست را به مصرف گلها و گیاهان خانگی برسانید . 

مسئولانه استحمام کنیم . 

به مدت زمان صرف شده در حمام آگاه باشیم . در فواصل شامپوزدن و شستشو ، شیر آب را باز نگه نداریم . شیر آلات منزل خود را کنترل کنیم و از سالم بودن آنها مطمئن شویم . چکه کردن مداوم ، حجم زیادی از آب را هدر می دهد . 

آگاهانه شستشو کنیم . 

از روی عادن اقدام به شستشو نکنیم و به ضرورت شستشو آگاه باشیم . لباسهای خیلی کثیف را از آنهایی که فقط به آبکشی نیاز دارند ، تفکیک کنیم . با امکانات ماشین لباسشویی خود آشنا شویم و با تنظیمات مناسب ، به بهترین وجه از آن استفاده کنیم . در ساعات پر مصرف از ماشین لباسشویی استفاده نکیم ، برای تولید برق هم به آب نیاز داریم . 

سفر سازگار با محیط زیست داشته باشیم . 

ملزومات سفر دوستدار طبیعت داشته باشیم . هرگز با استفاده از ظروف یکبار مصرف و زباله ساز ، ردپایی از زشتی و تخریب در طبیعت از خود به جا نگذاریم . برای زباله های داخل خودرودر سفر برنامه  داشته باشیم . از وسایل حمل ونقل عمومی نیز استفاده کنیم . 

آرامش طبیعت را به هم نزنیم . 

در فصل تخم گذاری و زایش جانداران ، وارد محوطه ی زندگی آنها نشویم . با ایجاد آلودگی صوتی ، استرس و تنش ، حیوانات را از خانه و آشیانه شان فراری نکنیم . در جاده مراقب حیوانت باشیم . به فرزندانمان احترام به محیط زیست را یاد دهیم .

خودرو را تا دل طبیعت نرانیم . 

مسیرهای بکر و دست نخورده در دل طبیعت را با اتومبیل مسیر گشایی نکنیم . در طبیبعت هیچ اثری از خود به جای نگذاریم. از نشت و سرریز روغن و بنزین در طبیعت و رودخانه ها جلوگیری کنیم 

توجه: شما هم می توانید با ورود به سیستم نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید...