بهداشت: نحوه آموزش نکات بهداشتی به فرزندان عزیزمان
تاریخ ثبت: يک شنبه 1397/10/16 ، ساعت 11:41
0 449

نحوه آموزش نکات بهداشتی به کودکان:

سوق دادن کودکان به سوی مسواک زدن و شستشو و تمیز کردن خودشان، گامی مهم در جهت توسعه استقلالشان است. والدین فرزندانشان را در این راه کمک و حمایت کرده و بچه ها نیز از این کار آن ها خشنود می شوند. آموزش مفاهیم بهداشتی پایه به بچه ها در سنین کودکی، زمینه سبک زندگی سالم برای  آن ها در آینده است.

چگونه عادات بهداشتی مناسب را در بچه ها پرورش دهیم:

تنها به فرزندتان نحوه دوچرخه سواری یا بازی کردن را آموزش ندهید، آموزش عادت های بهداشتی مناسب به فرزندتان از اهمیت بسیاری برخوردار است. بهداشت شخصی می تواند شامل چگونگی شستشوی دست ها، حمام کردن، مسواک زدن، شانه زدن و دستشویی رفتن، باشد. رایج ترین مشکلات مربوط به سلامت، ناشی از بازی با وسایل غیر بهداشتی و دست زدن به دهان قبل از شستشوی دست ها است. شستشوی دست ها در درجه اول کودکان را سالم نگه می دارد.

۱٫ سعی کنید برایشان عادت شود

به فرزندتان کمک کنید تا شستشوی دست هایش بعد از فعالیت های خاصی مانند: دستشویی رفتن، بازی در پارک، بودن در خانه یک دوست، تبدیل به عادت شود. برنامه مشخص و منظمی برای حمام رفتن داشته باشید و به فرزندتان هر روز در مسواک زدن دندان ها و شانه کردن موهایش هنگام صبح و قبل از خواب، کمک کنید. اگر مسواک زدن، شانه کردن و حمام رفتن برای فرزندتان یک عادت شد، دیگر برای انجام این کارها به یادآوری از سوی شما کمتر نیاز دارد. یکی از موثرترین راه ها برای آموزش ثبات در بهداشت این است که شما به عنوان پدر و مادر، به طور منظم و در مقابل فرزندتان دست هایتان را بشویید، دندان هایتان را مسواک بزنید و موهایتان را شانه بزنید.

۲٫ آگاهی دادن در مورد میکروب ها

به فرززندتان درباره میکروب ها به آرامی توضیح دهید، بدون این که او را بترسانید. به او آموزش دهید که همه میکروب ها بد نیستند ولی برخی از میکروب ها می توانند ما را مریض کنند. با فرزندتان درباره چگونگی رشد و گسترش سریع میکروب ها صحبت کنید. به آن ها بگویید، شستن دست ها، آن ها را ایمن نگه می دارد. به جای تمرکز صرف روی میکروب ها، بر کارهایی که بچه ها می تواند برای سالم ماندن خودش انجام دهد، تمرکز کنید.

۳٫ آموزش بهداشت را سرگرم کننده کنید

نحوه آموزش مراقبت از بدن برای کودکان باید سرگرم کننده باشد نه سخت و طاقت فرسا. در ذیل ایده هایی خلاقانه برای آموزش بهداشت به کودکان آورده شده است:

  • وانمود کنید که یک میکروبِ کاراگاه هستید و از یک ذره بین برای بازرسی دست ها و دندان های فرزندتان استفاده می کنید. به او یک ماموریت برای شستن دست ها و مسواک زدن دندان هایش بدهید.
  • وقتی فرزندتان دارد دست هایش را می شوید به او بگویید دست های عروسکش را هم بشوید. از او بخواهید از عروسکش بپرسد که آیا می خواهد برای شستن دست هایش از صابون استفاده کند؟ به جای این که به فرزندتان به طور مستقیم آموزش دهید، این کار را به طور غیر مستقیم انجام دهید.
  • در فروشگاه به فرزندتان اجازه دهید که صابون و خمیردندانی را که قرار است از آن ها برای شستشوی بدن، دست ها و دندان هایش استفاده کند، خودش انتخاب کند. در فروشگاه ها انواع مختلفی از مواد شوینده مخصوص کودکان با طرح ها و رنگ های مختلف وجود دارد، برخی به شکل حیوانات و برخی دیگر معطر هستند. هنگامی که فرزندتان درگیر انتخاب این نوع محصولات می شود، احساس می کند که مسئول سلامت و بهداشت خود است.
  • از فرزندتان بخواهید یک عروسک انتخاب کند و آن را هنگام حمام کردن یا شستن دست ها  به همراه داشته باشد. شما با یک صدای خنده دار و بامزه که با صدای خودتان متفاوت است به جای صدای عروسک صحبت کنید و نکات بهداشتی مورد نیاز را از زبان عروسک به فرزندتان آموزش دهید. برای مثال نحوه شستن قسمت های مختلف بدن در حمام را بدین نحو به او آموزش دهید. تاثیر آموزش نکات بهداشتی توسط یک عروسک در مقابل همان آموزش توسط والدینی که یک نکته را مدام تکرار می کنند، بسیار قابل توجه و متفاوت است.
  • یک چک لیست و یا فهرستی از اعضای بدن فرزندتان که باید روزانه از آن ها مراقبت کند، درست کنید. برای مثال: دست ها، بازوها، پاها، دندان ها، موها و … . در صورت مراقبت فرزندتان از هر یک از اعضای بدنش، مقابل آن عضو علامت بزنید.

در نهایت این که:

ایجاد عادات بهداشتی خوب در فرزندانتان، بهترین دفاع در برابر میکروب هایی است که در همه جا زندگی می کنند. برای آموزش بهداشت از نمونه های خلاقانه استفاده کنید. بدین ترتیب کودکی سالم و شاد خواهید داشت.

توجه: شما هم می توانید با ورود به سیستم نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید...