صفحه شخصی معاون
فعالیت ها ، گزارش ها و مطالب آموزنده معاون های ما
توجه: شما هم می توانید با ورود به سیستم و ثبت نظرات خود،باعث دلگرمی ما شوید...
امیر محمدی
مربی پرورشی - دبستان پسرانه
يک شنبه 1397/08/20 ، ساعت 9:52

 

 

شنبه 26 ابان سر صف صبحگاه جشن داریییییییییییم چه جشنیییییییی.........

یه سرود دسته جمعی هم داریم که باید از معاوناتون بگیرید بچه های گل دوره دوم1

شایان جوانمردی   پنجم پسرانه،کلاس 505 شعبه سعدی
مرسي از زحمتاتوووووووون
14 ساعت پیش
مصطفی مفتاح
مشاور - دبستان پسرانه
يک شنبه 1397/08/06 ، ساعت 22:8

امروز با دانش آموزان پایه چهارم آموزش مهارت های زندگی رو شروع کردیم و در مورد توانایی هامون صحبت کردیم و هر دانش آموز تی شرت توانایی هاش رو طراحی کرد. روز خوبی رو داشتیم. ممنون از همکاری آقای امیری عزیز و مسوول محترم کتابخانه که امروز ما کلاسمون رو اونجا برگزار کردیم و دانش آموزان محترم کلاس دکتر خدادوست.

فریبا دشتی   دبیر - دبستان پسرانه
سلام وعرض خدمت مشاور توانا ودلسوز جناب آقای مفتاح
ما هم در فضای کتابخانه از روش کار شما با دانش آموزان لذت می بریم.خدا قوت
11 ساعت پیش
مصطفی مفتاح
مشاور - دبستان پسرانه
يک شنبه 1397/08/06 ، ساعت 21:23

امروز با دانش آموزان پایه چهارم آموزش مهارت های زندگی رو شروع کردیم و در مورد توانایی هامون صحبت کردیم و هر دانش آموز برای خودش تی شرت توانایی هاش رو طراحی کرد. روز خوبی رو داشتیم. ممنون از همکاری آقای امیری عزیز و دانش آموزان محترم کلاس شهید چمران

مصطفی مفتاح
مشاور - دبستان پسرانه
جمعه 1397/08/04 ، ساعت 23:33

به نام خدا

برنامه ریزی و داشتن نظم بایستی بتونه به ایجاد احساس و حال خوب در ما کمک کنه. برای داشتن حال خوب باید سراغ انجام کارها و فعالیت هایی بریم که به ویژگی های ما نزدیک تر باشه. در این کلیپ به بررسی این موضوع پرداختیم که با هم به نگاه و بررسی اون می پردازیم تا تجربه های مثبت و موثر بیشتری رو در زندگی مون داشته باشیم. شاد و سربلند باشین.

مریم میمندی نژاد
مشاور - دبستان پسرانه
پنج شنبه 1397/08/03 ، ساعت 11:36

خانواده سالم و ارتقاء سلامت روان

تعریف بهداشت روانی :

سازمان جهانی سلامت، سلامت روانی را چنین تعریف می‌کند: «سلامت روانی در درون مفهوم کلی سلامت قرار می‌گیرد و سلامت روانی یعنی توانایی کامل برای ایفای نقش‌های اجتماعی، روانی و جسمی: سلامت تنها نبود بیماری و یا عقب ماندگی نیست» (گنجی، 1379).

سهرابی و نوبخت (1379) در تعریف سلامت روانی می‌گوید: سلامت روانی عبارت است از وضعیتی که در ضمن آن فرد توانایی خود را برای انجام دادن وظایف شخصی و اجتماعی به کار گرفته و در نتیجه این وضعیت هم به به کاربردن استعدادهای درونی اقدام کرده و هم قادر شده است که با اجتماع کنار بیاید. از نظر کاپلان و بارون بهداشت روانی حالت خاصی از روان است که سبب بهبود، رشد و کمال شخصیت انسان می‌شود و به فرد کمک می‌کند که با خود و دیگران سازگاری داشته باشد. مازلو بهداشت روانی را حاصل تامین نیازها و شکوفا شدن استعداد ذاتی انسان‌ها می‌داند(میرکمالی، 1375).

روان پزشکان فردی را از نظر روانی سالم می دانند که تعادلی میان رفتارها و کنترل او در مواجهه با مشکلات اجتماعی وجود داشته باشد.

سلامت روانی عبارت است از «سازش فرد با جهان اطرافش با حداكثر امكان، به گونه ای كه باعث شادی و برداشت مفید و موثر و به طوركامل شود»(آقا بابا، 1385: 58).

سلامت روانی عبارت است از اینكه : فرد چه احساسی نسبت به خود، محل زندگی، اطرافیان به خصوص باتوجه به مسئولیتی كه در مقابل دیگران دارد، چگونگی سازش وی با درآمد خود و شناخت موفقیت مكانی و زمان خویشتن (پورسلطانی، 1382: 32).

سلامت روانی، یك وضعیت روانی ذهنی است كه از ویژگی‌هایی نظیر: بهبود و مهارهیجانات، توانایی برقراری ارتباط با دیگران، توانایی مقابله با استرس و مشكلات زندگی، و كنار گذاشتن هرگونه «اضطراب» و « نشانه‌های ناتوانی» برخوردار است(آزاد، 1374: 20).

به عقیده آدلر 1973، سلامت روان یعنی داشتن اهداف مشخص، روابط خانوادگی و اجتماعی مطلوب، کمک به همنوعان و کنترل عواطف و احساسات خود است(وردی، 1381).

در حقیقت مفهوم سلامت روانی جنبه ای از مفهوم کلی سلامت است و به کلیه روش‌ها و تدابیری اطلاق می‌شود که برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های روانی به کار می‌روند. در سال‌های اخیر، انجمن کانادایی بهداشت روانی این مفهوم را در سه قسمت تعریف کرده است؛ قسمت اول نگرش‌های مربوط به خود که شامل تسلط بر هیجان‌های خود، آگاهی از ضعف‌های خود و رضایت از خوشی‌های ساده است، قسمت دوم نگرش‌های مربوط به دیگران که شامل علاقه به دوستی‌های طولانی و صمیمی، احساس تعلق به یک گروه و احساس مسئولیت‌ها، انگیزه توسعه امکانات و علایق خودمی باشد و قسمت سوم توانایی اخذ تصمیم‌های شخصی و انگیزه خوب کار کردن است.

ویژگیهای افرادی که از سلامت روانی برخوردارند عبارتست از :

1) آنها احساس خوبی در مورد خود دارند واجازه نمی دهند نا امیدی مسیر زندگی شان را تحت تأثیر قرار دهد.
2) احساساتی از قبیل ضعف،ترس، خشم،حسادت و احساس گناه نگرانی آنها را تحت سلطه ی خود نمی گیرد.
3) آنها نسبت به خود نگرش مثبتی دارند و قادرند گاه به خودشان بخندند.
4) آنها به خودشان احترام می گذارند و توانایی های خود را دست کم نمی گیرند
5) آنها بیشتر مواقع احساس می کنند قادر به مقابله صحیح با موقعیت ها می باشند.
6) آنها قادرند حتی از ساده ترین موارد زندگیشان لذت ببرند.
7) آنها قادرند به دیگران عشق بورزند و در عین حال به منافع خوشان توجه کنند.
8) قادرند به دیگران احترام بگذارند و با آنها روابط رضایت بخش و پایداری برقرار کنند.
9) آنها دوست دارند به دیگران اعتماد کنند و اعتماد آنها را نیز جلب کنند.
10) آنها قادرند به تفاوت ها احترام بگذارند و در گروهها ی مختلف عضو شوند و موءثر باشند.
11) آنها از دیگران سوء استفاده نمی کنند و اجازه نمی دهند کسی نیز از آنها سوء استفاده کند.
12) آنها مسئولیت های خود را می پذیرند و نسبت به انسانهای دیگر احساس مسئولیت می کنند.
13) آنها در مقابل مشکلات هر کاری که از توانشان برآید انجام می دهند.
14) آنها برای آینده برنامه ریزی می کنند و ترسی از رویارویی با آن ندارند.
15) آنها از تجربه ها و ایده های جدید استقبال و از تمام استعداد های خود استفاده می کنند.
16) قادرند در مورد خود تصمیم گیری کنند واهداف واقع بینانه ای برای خود تعیین می کنند.

نقش خانواده در بهداشت روانی

از دیدگاه روانپزشکان و روانشناسان ، انسان و رفتارهای او در مجموع یک دستگاه در نظر گرفته می شود که براساس تاثیری که روی دیگران می گذارد و تاثیری که از دیگران می گیرد عمل می کند. با این نگاه ملاحظه می شود که چگونه عوامل متنوع زیستی انسان بر عوامل روانی ـ اجتماعی او اثر گذاشته و یا برعکس از آن اثر می پذیرد؛ اغلب افراد دچار مشکلات مختلف شخصیتی و روانی که فاقد بهداشت و سلامت روانی هستند از خانواده های ناسالم برخاسته اند. از اینرو در تامین بهداشت روانی افراد خانواده جایگاهی مهمی دارد و ضروری است راهکارهای مناسب در تامین بهداشت روانی خانواده شناسایی و به مرحله اجرا گذارده شود.

 

خانواده نقش مهمی در ترویج استفاده از مهارتهای سالم زندگی را دارند. والدینی که فاقد مهارتهای مفید زندگی هستند با عدم تامین الگوی مناسب برای فرزندان مشکلاتی را برای آنها در آینده فراهم می کنند.

 

بررسی ویژگی های خانواده سالم
الف - در نظام های سالم خانوادگی، نقش ها هم سالم هستند و فرزندان از رفتار پدر و مادر الگو می گیرند. پدر و مادر نقش آموزگاران را بازی می کنند، برای فرزندان خود وقت می گذارند، به آنها توجه می کنند و آنها را جهت می دهند.

ب- خانواده مکانی است که نیازهای احساسی و عاطفی همه اعضای خود را تأمین می کند، ازجمله این متغیرها می توان به تعادل میان استقلال و وابستگی اشاره کرد.

ج - در خانواده سالم به سه مقوله توجه ، احترام و محبت بین اعضاء اهمیت زیادی داده می شود.
د- خانواده سالم رشد و اعتلای همه اعضای خود، ازجمله پدر و مادر را در نظر می گیرد.
ه- خانواده مکانی است که در آن عزت نفس ایجاد می شود .
و- خانواده، واحد مهمی در اجتماع است و برای جامعه ای که قصد دوام دارد، حایز اهمیت است.
ن- خانواده، خاکی حاصلخیز برای پرورش انسان های بالغ است.

ی – درخانواده سالم در عین حفظ احترام ، اقتدار و حفظ جایگاه افراد ، روابط اعضاء با هم صمیمی ، دوستانه و همراه با محبت و مهربانی است .
چند نکته :
انسان بالغ کسی است که تفاوت میان خود و دیگران را درک می کند و از هویت برخوردار است. شخصی با این خصوصیات می تواند بی آن که به خانواده خود متصل باشد با آنها روابط معنی دار ایجاد کند.

مقررات در خانواده های موفق روشن است. زن و شوهر از تفاوت های رفتاری، ارتباطی و نگرش خانواده های خود آگاهند و آنها را بدون تعصب و بی آن که به درست بودن یا نبودن آن کاری داشته باشند، می پذیرند و متفاوت بودن آنها را تصدیق می کنند. زن و شوهر هرکدام در جهت یافتن راه حل های مسالمت آمیز قدم برمی دارند. البته این هرگز به معنای آن نیست که تضاد و اختلافی میان آنها بروز نمی کند.

ظرفیت قبول تفاوت و مواجهه منطقی با تضادها و اختلاف ها نشانه صمیمت و خانواده سالم است، اختلاف سالم چنانچه مورد استفاده درست قرار گیرد، مفید و سازنده است. در یک ازدواج موفق، زن و شوهر متعهدند که بر سر تفاوت های خود به توافق برسند. در تضاد و اختلاف باقی نمی مانند و به این هم تن نمی دهند که با هم بحث و مخالفت نکنند. به جای آن برای مصالحه و صمیمت تلاش می کنند. با هم گفت وگو کردن بخشی از تماس و مصالحه است. زوج های موفق هم با هم درگیر می شوند؛ اما با اختلافات خود برخورد منصفانه می کنند.

معرفی هفته بهداشت روان

هرساله از تاریخ 18 تا 24 مهر ماه ( 10 تا 16 اکتبر ) هفته جهانی سلامت روان ( بهداشت روان ) نامیده شده است و به مناسبت این هفته شعار سلامت روان و روز شمارهای هفته سلامت روان اعلام می شود .

شعار بهداشت روانی سال 1397 عبارتست از : سلامت روان جوانان و نوجوانان ، جهان در حال تغییر

 

روزشمارهفته بهداشت روان:

  • 18/7/97 نقش شادی و نشاط در سلامت روانی جوانان و نوجوانان
  • 19/7/97 تاثیر فضای مجازی بر سلامت روانی جوانان و نوجوانان
  • 20/7/97 خانواده و سلامت روانی جوانان و نوجوانان
  • 21/7/97 تاب آوری جوانان و نوجوانان وسلامت روانی
  • 22/7/97 نقش محیط های آموزشی بر سلامت روانی جوانان و نوجوانان
  • 21/7/97 تاثیر خود مراقبتی بر سلامت روانی جوانان و نوجوانان
  • 24/7/97 سبک زندگی سالم جوانان و نوجوانان و سلامت روانی

 

                                                             واحد مشاوره دبستان پسرانه امام رضا (ع)

 

 

رایین ویسی زاده   اول پسرانه،کلاس 103 شعبه لاله 3
تشکر از شما
دو شنبه 1397/08/07 ، ساعت 19:16