درباره کانون قرآن و عترت مجتمع
تاریخچه مرکز ما

قرآن کریم آخرین کتاب الهی است که بهترین راه ها را برای دستیابی به سعادت واقعی انسان فرا روی او قرار می دهد.
از این رو جامعه بشری همواره نیازمند بهره گیری از تعالیم قرآن و طلب هدایت از آن است.
( آیه 57 یونس )
قرآن از موهبات خدای متعال است که به ما اجازه می دهد با او سخن بگوئیم و سخن بشنویم ، گفت و شنود دو سویه داشته باشیم. با او نجوا کنیم ، دست به دامان او شویم. حرف ها و رازهای دلمان را به راحتی بیان کنیم و بدون مذمت پاسخی کریمانه دریافت کنیم.
قرآن کریم ، مایه ی خرمی و نشاط دل ، دریای بی کران معرفت ، عامل اصلی هدایت و تربیت کننده ی افراد و جوامع بشری به سوی کمال و نیل به ارزش های اخلاقی و انسانی است.
قرآن عامل صعود به سوی قرب الهی است که باید آن را وارد متن زندگی خود کنیم.
برای اینکه قرآن وارد متن زندگی ما شود و کردار ما مطابق با آموزه های قرآنی باشد ، انسان باید خود را مسافر راهی طولانی بداند و قرآن را کتاب راهنمای این سفر بر شمرد.
به گفته لسان الغیب ، خواجه اهل راز حافظ:
قطع این مرحله بی همرهی خضرمکن ظلماتست بترس از خطر گمراهی
هر کدام از آیات در بردارنده بیانی است که در حکم علائم راهنمایی و هشدار دهنده اند.
بدیهی است ، کسی که مسافر نیست ، علائم راهنمایی در جاده ، برایش بی اهمیت است. نظیر کسی که هیچ گاه در عمر خود رانندگی نکرده و از علائم راهنمایی و رانندگی هیچ چیزی نمی داند.
انسانی که با حقیقت اصلی خود اُنس ندارد و نیازهای وجودی عالی خود را به خوبی نیافته است ، هیچ گاه مسافر بودن خویش را نمی یابد و از این رو ضرورت راهبر و راهنما را درک نمی کند.
میزان بهره گیری انسان از قرآن متناسب با ظرفیت وجودی اوست و این ظرفیت به اختیار خود انسان قابل توسعه و گسترش است.

سزاوار است هر مسلمان در کنار ایمان و علاقه ای که به قرآن دارد و آن را راهنمای زندگی خود می داند ، این کتاب الهی را فرا گیرد ، تا به ایمانی کامل تر دست یافته و در عمل به قرآن ، توفیق بیشتری یابد.
قرآن سفره گسترده الهی است پس به تعلیم از سفره گسترده اش به قدر توان برگیرید.
به پیام ملکوتی قرآن ناطق ، علی (ع) گوش فرا دهیم که چه زیبا از عظمت قرآن و ضرورت انس و تدبر در آن ، سخن می گوید:
آگاه باشید که این قرآن یگانه خیرخواهی است که تقلب و خیانت نمی کند و هدایتگری است که گمراه نمی نماید و سخنگویی است که دروغ نمی گوید، هیچ کس هم نشین با این قرآن نگشت مگر اینکه از کنار قرآن با افزایشی و یا کاهشی برخاست. افزایشی در هدایت و یا کاهشی از کوری و ضلالت . (خطبه 176)
با استعانت از درگاه حضرت احدیت و با توسل به روح بلند نبی مکرم اسلام (ص) و اذن از مولای متقیان علی بن ابیطالب (ع)
مجتمع آموزشی – فرهنگی امام رضا (ع) ، بنا به رسالت الهی خویش و ادای دین نسبت به ساحت مقدس قرآن کریم در یک حرکت نو پا اقدام به راه اندازی دارالقرآن کریم و عترت نموده است.
بمنظور دستیابی به روشی مناسب در فن (( قرائت ، حفظ و مفاهیم )) قرآن ، پس از مطالعه و بررسی عملکرد موسسات فعال در سطح کشور با دعای خیر مولایمان حضرت ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) موفق به عقد قرارداد با موسسه مهد قرآن کریم کشور گردیدیم.
این موسسه بیش از ربع قرن (از سال 1371) است که در زمینه های قرائت ، حفظ و مفاهیم قرآن مجید صاحب تجربه می باشد.
پس از صدور ابلاغ موسس و ریاست مجتمع آموزشی فرهنگی امام رضا (ع) توسط موسس و رئیس هیات امنای موسسه مهد قرآن کریم در تاریخ 19/4/96 حضرت آیت ا... مصطفی فومنی الحائری خوشبختانه فعالیت این حوزه در این مجتمع آغاز گشته است.
در پایان از خدای متعال طلب می کنیم که ما را آشنا به انجام وظایف و عامل به آن بگرداند. در ضمن دست خط و اجازات برخی مراجع نظام به موسسه مهد قرآن جهت مصرف ثلث سهم امام (ع) در جهت ترویج و گسترش امور قرآنی تقدیم می گردد.