پدر و مادر سمي(ويژه والدين)
تاریخ ثبت: پنج شنبه 1399/08/15، ساعت 12:30
0 76

پدر و مادر سمی(ويژه والدين)

بیشتر پدر و مادر ها به راستی برای تربیت سالم فرزندانشان تلاش می کنند؛ اما حتی این افراد نیز می توانند به طور تصادفی رفتارهای آسیب رسان زیادی داشته باشند. گاهی برخی از پدر و مادر ها فراتر از اشتباه حرکت کرده و به سمت طبقه آسیب رسان، که آنها را به عنوان " والدین سمی " می نامیم، تغییر جهت می دهند.

نشانه های پدر و مادر سمی

چنانچه به عنوان پدر و یا مادر این مقاله را مطالعه می کنید، کمی بیشتر نسبت به رفتارهای خود وسواس به خرج دهید. بیائید با ما نگاهی به رفتارهای پدر و مادر های سمی داشته باشیم.

پدر و مادر سمی در نشان دادن امنیت و تاکید به فرزندان، دچار شکست می شوند

برخی از پدر و مادر ها عقیده دارند یک راه موثر برای آموزش توانایی محافظت از خود در فرزندان شان، سختگیری در مورد نشان دادن عشق و علاقه خود به آنها و نیز تاکید سخت و محکم در اجرای دستورات می باشد. ممکن است شمایی که این روش را از طریق پدر و مادر خود گرفته اید، احساس کنید تا به حال این روش یک اثر مثبت روی زندگیتان داشته است. اما چنانچه خوب فکر کنید می بینید شما عملا بدون هرگونه درک درستی از شکست و یا طرد شدن، زندگی می کنید . این مسئله ناشی از تربیت یک پدر و مادر سمی است که از ارائه میزان درستی از حس امنیت و داشتن توانایی بیان دیدگاه ها به دلیل آنکه شما جوان بودید خودداری کرده اند. ممکن است نشان دادن عشق و علاقه با سختگیری، گاهی جواب بدهد اما این روش مناسبی برای تبدیل فرزندان به یک بزرگسال سالم و موفق نیست.

پدر و مادر سمی در نکوهش و انتقاد زیاده روی می کنند

همه پدر و مادر ها ممکن است گاهی از فرزند خود انتقاد کنند؛ بدون این ترکیب ممکن بود ما هیچ وقت روش درست انجام کارهای بی شماری را فرا نمی گرفتیم. اما پدر و مادر سمی چطور؟ آنها در این کار افراط می کنند؛ این رفتار دلیلی می شود برای گسترش انتقاد سخت داخلی در آینده که فرزند را تا مرز فلج و بی کفایتی حتی در بزرگسالی خواهد برد. پدر و مادر می توانند اشتباهات فرزندشان را دلیلی برای پرهیز از اشتباهات پرهزینه آینده آنها دیده و آن را قبول کنند.

پدر و مادر سمی اجازه بیان احساسات منفی را به فرزندشان نمی دهند

پدر و مادری که " پرورش نیازهای احساسی فرزندان و سبک کردن احساسات منفی آنها " را  رد می کنند، باعث عجز و ناتوانی آنها برای بیان احساسات منفی در زمانی که به آن نیاز دارند، خواهند شد. کمک به فرزندان برای دیدن جنبه های مثبت هر چیز اصلا غلط نیست؛ اما کاملا بی اعتنا بودن نسبت به احساسات منفی بچه ها، ممکن است آنها را به سمت افسردگی کشانده و در نتیجه باعث شود تا در بزرگسالی رسیدگی مناسب به موقعیتهای منفی در زندگی  را که کم هم نیستند، برایشان بسیار سخت شود.

پدر و مادر سمی در مورد همه اهداف فرزندان دخالت می کنند

آیا یکی از پدر و مادر ها یا هر دوی آنها، علاقه مند است تا در هر تصمیمی که می گیرید دخالت کرده به اصطلاح خودش همکاری داشته باشد؟ این کار ممکن است در ابتدا علاقه آنها به زندگی فرزندان و نحوه گذران عمر فرزندان به نظر آید، اما در واقع رسیدن به اهداف را برای فرزندانشان در آینده بسیار سخت خواهند کرد.

پدر و مادر سمی، از پول و احساس گناه برای کنترل فرزندان خود استفاده می کنند

همه بچه ها ، احساس گناه را از طرف پدر و مادر را تجربه کرده اند. افراد سمی این احساس را به طور منظم به فرزندان خود و حتی دیگران می دهند. حتی در بزرگسالی نیز والدین شما ممکن است شما را با دادن هدایای گران قیمت کنترل کرده و سپس در انتظار برگشت چیزی از طرف شما باشند. اگر در دام چنین رفتاری بیفتید، ممکن است باعث احساس گناه درشما شوند که " آنها همه کار برای ما کرده اند". پدر و مادر سالم می دانند که فرزندان نباید به عنوان یک پاسخ خاص آنها را وسیله تبادل پول و یا احساس گناه کنند.

پدر و مادر سمی درمان سکوت را برای فرزندانشان تجویز می کنند

ممکن است هنگامی که عصبانی هستید، صحبت کردن با دیگران برایتان بسیار سخت باشد. اما به یاد داشته باشید که تربیت کردن با روش سکوت، بسیار آسیب زننده و نارساست. اینگونه تربیت منفعل – تهاجمی، به هر نوع رابطه ای صدمه زده و باعث می شود تا فرد بشدت برای تثبیت موقعیت و رابطه تحت فشار باشد؛ بخصوص اگر هیچ رفتار اشتباهی از او سرنزده باشد. حتی اگر پدر و یا مادری آنقدر عصبانی و خشمگین است که نمی تواند یک مکالمه منطقی داشته باشد، باید برای چند دقیقه رفتار پرهیاهوی فرزند را نادیده گرفته و بعد از آرامش ، با او صحبت کند.

طالبي، كارشناس ارشد مشاوره، دبستان دخترانه غيردولتي امام رضا(ع)

 

 

توجه: شما هم می توانید با ورود به سیستم نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید...