چگونه استرس كرونا را رها كنيم؟
تاریخ ثبت: چهار شنبه 1399/08/21، ساعت 12:51
2 75

در شرایط پر استرس و بحرانی مانند شیوع ویروس کرونا چه کنیم؟

 

این روزها خیلی ها اضطراب ابتلا به ویروس کرونا را دارند. اضطراب واکنش طبیعی به شرایط سخت و تهدید آمیز است، اما اگر شدید و طولانی شده و رنج ایجاد کند، زندگی را مختل میکند. اضطراب میتواند روی سیستم ایمنی تأثیر منفی داشته باشد و بدن را در برابر بیماریها تضعیف کند. گاهی نیز اضطراب باعث رفتارهای ناکارآمد میشود. برای مثال ممکن است باعث شود مکرراً اخبار اشتباه یا ناخوشایند را برای هم ارسال کنیم و پیامهای درست و دستورالعملهای علمی را ندیده بگیریم. کارهایی که فرد مبتلا به اضطراب انجام میدهد و چرخه ی اضطراب خودش و دیگران را بیشتر میکند عبارت است از جستجوی مداوم خبر در رسانه ها، شبکه های اجتماعی نامعتبر. عدم اطمینان و بزرگنماییِ خطرات از ویژگیهای افراد مضطرب است. اشخاصی که از قبل دچار اختالل اضطراب منتشر، اختالل اضطراب بیماری و اختلال وسواسی جبری بوده انددر این شرایط اضطراب بیشتری را تجربه میکنند.

با اضطراب ناشی از ابتلا به بیماری چگونه برخورد کنید؟

 1 .دستهایتان را مکرراً بشویید. این مؤثرترین روش برای پیشگیری از بیماری است.

2 .به دنبال اطلاعات دقیق باشید و این اطالعات را از منابع معتبر مثل سازمان جهانی بهداشت، وزارت بهداشت و سایتهای دانشگاههای علوم پزشکی بگیرید. میتوانید سواالت خود را از سامانه سلامت با شماره 1۹۰ بپرسید. البته نیازی نیست بیش از روزی یک یا دوبار اخبار را چک کنید.

3 .قبل از بازنشر اخبار و اطالعات از درستی آن مطمئن شوید. انتشار اخبار نادرست، اضطراب اطرافیان شما و جامعه را بی دلیل زیاد میکند.

4 .بدانید این اولین و آخرین بیماری واگیردار و همه گیر نیست. کشنده ترین بیماری نیز نیست. شاید جالب باشد که بدانید از هر صد نفری که مبتلا به این بیماری میشوند، دو نفر ممکن است که جانشان را از دست بدهند. در ضمن بعضی از بیماریها که چندان جدی گرفته نمیشود، مرگ ومیر بالایی دارند. برای مثال سالانه بیش از یک میلیون نفر در جهان به علت ابتلا به سل جان خود را از دست می دهند.

5 .اگر برای رعایت ایمنی ساعات طولانی در منزل هستید، سعی کنید در خانه فعال باشید و بیکار نمانید. تحرک کافی داشته باشید و حتی در خانه ورزش کنید .

  1. برای قدم زدن و پیاده روی به مکان های خلوت یا طبیعت بروید و خود را مدت طولانی در خانه حبس نکنید
  2. با دوستان و اطرافیان خود صحبت کنید. صحبت در مورد نگرانی ها به بهتر شدن حال شما کمک میکند ولی صحبت های خود را به اخبار کرونا ویروس محدود نکنید.

 8 . سعی کنید بر مواردی که روی آن کنترل دارید تمرکز کنید. از روش هایی که قبلا برای کاهش اضطراب و استرس شما موثر بوده استفاده کنید. برای مثال روشهای آرامسازی را به کار ببرید. خود را سرگرم کنید، فیلم تماشا کنید یا هر فعالیت لذتبخشی که شما را آرام میکند.

9.اگر احساس میکنید تحت فشار زیادی هستید، یا انجام کارهای روزمره برای شما سخت شده، با پزشک، روانپزشک یا روانشناس مشورت کنید.

  1. با افراد خوش بین و شاد ارتباط مجازی برقرار کنیم و از ارتباط با افراد منفی، دلسرد و غمگین دوری کنیم.
  2. در محیط خانه موسیقی های شاد یا آرامبخش پخش کنیم.

 

با تشكر، طالبي، واحد مشاوره دبستان دخترانه غيردولتي امام رضا(ع)

توجه: شما هم می توانید با ورود به سیستم نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید...
ریحانه رضائی   سوم دخترانه ،کلاس 301 شعبه 1
متلب های آموزنده و مفید برای ما به اشتراک میگذارید😊😊😊
دو شنبه 1399/10/01، ساعت 10:22
یکتا ناموررچی   سوم دخترانه ،کلاس 301 شعبه 1
تشکر از مطالب اموزنده و مفیدی که در اختیار ما می گذارید.
چهار شنبه 1399/08/28، ساعت 18:11