چگونه بهتر و بیشتر یاد بگیرم (مهارت های مطالعه مفید و اثربخش)
تاریخ ثبت: يک شنبه 1399/09/16، ساعت 12:27
2 44

سلام بر همه دانش آموزان عزیز

معمولا همه ما درس می خوانیم و مطالعه می کنیم، ولی اکثر مواقع فرق دانش آموزان و افراد موفق در هوش آنها و یا حتی میزان تلاش و مطالعه آنها نیست، بلکه برخی مواقع، تفاوت افراد در نحوهو سبک مطالعه آنها است.

برای یادگیری موفق نیازمند این هستیم که مهارت هایی که برای مطالعه مفید و موثر لازم هست را داشته باشیم و یا اینکه سعی کنیم آنها را یاد بگیریم. 

در ادامه به برخی از نکات کلیدی در مطالعه موثر و یادگیری اثربخش را خواهیم گفت. 

1- برای مطالعه کردن، اتاق و یا مکان خاصی را انتخاب کنید، که در صورت امکان، برای ساعت های معینی از روز در اختیار شما باشد؛ زیرا استفاده از یک مکان ثابت، سبب آمادگی ذهنی برای تمرکز حواس در حین مطالعه می شود، و اگر همه مطالعات خود را در یک مکان معین انجام بدهید، موجب می شود که در حین مطالعه، حواسپرتی کمتر و تمرکز حواس بیشتری داشته باشید. 

2- میز مطالعه تان را در جایی دور از عوامل انصراف حواس بگذارید، هیچ وقت میز مطالعه راکنار پنجره نگذارید و اگر می خواهید از نور پنجره استفاده کنید، باید پرده مناسبی در جلوی پنجره نصب کنید تا مانع تأثیر هر گونه  حواس پرتی شما باشد.

3- چیزهایی که باعث حواس پرتی می شود از روی میز مطالعه تان بردارید، و آنچه به کار مطالعه نمی خورد از روی میز دور کنید، مانند: عکس ها، تزیینات و یا هر چیز دیگری که موجب حواس پرتی شما می شود، زیرا وجود این گونه چیزها باعث تضعیف نیروی تمرکز حواس شما خواهد شد.

4- عذای مناسب و کافی: خوردن غذاهای سنگین و «پرخوری» باعث هجوم خون به معده شما می شود و ناگزیر برای مدتی قابل ملاحظه، خون به سایر قسمت های بدن و به ویژه مغز، کمتر می رسد، در چنان حالتی، معمولًا بدن احساس تمایل شدید به استراحت می کند و در نتیجه آمادگی ذهنی برای هرگونه فراگیری کاهش می یابد.

5- تعيين هدف: شما بايد قبل از مطالعه براي خودتان هدفي را مشخص كنيد، ‌به اين معني كه اين درس را به چه منظوري مي خواهيد مطالعه كنيد؟ آيا فقط نكته هاي اصلي درس را مي خواهيد يا قصد داريد همه ي مطالب كتاب را حفظ كنيد يا بفهميد. اين سؤالات در روند مطالعه ي شما از جهت كميّت و كيفيت مؤثر خواهد بود.

6- تعيين مدت زمان مطالعه: بعد از تعيين هدف بايد معلوم كنيد كه چه مقدار زمان مي خواهيد صرف مطالعه كنيد و اين كه چه حجمي از كتاب را مي خواهيد بخوانيد. روان شناسان معتقدند كه مغز انسان تمايل شديدي به انجام هرچه سريع تر كار دارد و به همين دليل اگر زمان و مقدار مطالعه مشخص نشود، موجب سردرگمي و كاهش دقت در هنگام مطالعه مي شود. از طرفي تعيين زمان و مقدار مطالعه به خواننده آرامش مي دهد و اين آرامش موجب افزايش ميزان يادگيري و سرعت مطالعه مي شود.

7- آرام کردن ذهن: قبل از شروع زمان مطالعه و در حدود 10 دقیقه به خودتان زمان دهید تا به مسائلی که فکرتان را درگیر کرده اند فکر کنید، آن افکار را به سرانجام و انتها برسانید و آنها را ببندید. در واقع هیچوقت با ذهنی که درگیر مسائل دیگری هست شروع به مطالعه نکنید و این زمان 10 دقیقه ای به شما کمک می کند که ذهن تان را آرام و آماده مطالعه کنید. 

8- پیش‌خوانشی:  یک نگاه اجمالی (بین 3 تا 5 دقیقه) به موضوع و سرفصل‌های اصلی یا نکات مهم درسی بیاندازید. این کار باعث می گردد با محتوا به خوبی آشنا شوید و اماده خواندن مطالب شوید. همچنی با این مرور کلی، ذهن شما با محتوا آشنا شده و از کنجکاوی، استرس و اضطراب از اینکه چند صفحه هست، چقدر سخت هست و غیره نجات پیدا می کند و ذهن تان آرام می گیرد و برای مطالعه  عمیق اماده می شود. 

9- پرسش: با پیش خوانی و با نگاه کلی به متن مورد نظر، سوالاتی را مانند سوالاتی که باید در امتحان پاسخ بدهید تنظیم کنید و ذهن خودتان را آماده کنید که در هنگام مطالعه عمیق کتاب، پاسخ این سوالات را پیدا کند. 

10- خواندن عمیق: شروع به خواندن متن مورد نظر به صورت عمیق و دقیق کنید. سعی کنید مطالب مرتبط را با تمرکز روی اطلاعات مربوط به سوالات مورد قبلی، مطالعه کنید. سعی کنید از تکنیک بیست، پنج استفاده کنید. یعنی 20 دقیقه مطالعه عمیق کنید و 5 دقیقه استراحت داشته باشید. 

11- خلاصه نویسی: در حین مطالعه، موضوعات و برداشت‌های خود را در مورد موضوع، محتوا و مطالب کتاب خلاصه‌نویسی کنید. این موارد شامل نکته برداری، نمودار عنکبوتی، نمودار گردشی، نمودار علامتی، یادیاری و یا حتی ضبط صدا می‌باشد.

12- آزمایش و اتمام:  پس از مطالعه عمیق و خلاصه برداری و اتمام متن مورد نظر، حال به سوالات پیش‌نویس قبلی که تهیه کردید پاسخ دهید و از اضافه کردن هر سؤالی که متضاد با موضوع است یا موضوع را عوض می‌کند خودداری کنید. پس از پاسخ به سوالات، مطالعه شما به اتمام می رسد. 

 

دکتر درخشان 

مشاور متوسطه اول پسرانه مجتمع امام رضا (ع)

توجه: شما هم می توانید با ورود به سیستم نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید...
علیرضا زارعی   هشتم پسرانه ،کلاس 101 شعبه 1
ممنون از لطف شما .
چهار شنبه 1399/10/24، ساعت 17:45
میلاد دل آرام   هفتم پسرانه ،کلاس 202 شعبه 2
ممنون
يک شنبه 1399/09/16، ساعت 21:19
دیگر مشاوره ...